Bitlis İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

15-22 NİSAN 2023 TURİZM HAFTASI

turizm.jpg


TURİZM HAFTASI MESAJI

Günümüzde dünya ülkeleri için önemli bir gelir kaynağı olan turizm sektörü, ülkemiz için de gelişmekte olan ekonomimizin itici gücü durumundadır.

Kıtalar arasında bir köprü konumundaki ülkemiz, turizm zenginlikleri bakımından dünyanın sayılı merkezlerinden biridir. Birçok medeniyete beşiklik etmiş ve bu medeniyetlerden kalma çok zengin bir tarihi mirası bağrında besleyen Anadolu coğrafyası, doğal güzellikleri ve aynı anda dört mevsimi yaşayabileceğimiz bir turizm cennetidir.

Bu coğrafyada şirin bir vadi içindeki 7000 yıllık tarihi, kültürü günümüze kadar taşımış medeniyetler yumağı, bölgenin en eski yerleşim birimlerinden olan Bitlis İlimiz bölgenin en önemli cazibe merkezlerindendir.

 

Türkiye’nin en büyük yanardağı olan eşsiz doğa harikası Avrupalı Seçkin Destinasyon Nemrut Dağı ve Krater Gölümüz, çoğunluğu ilimiz sınırları içinde yer alan uçsuz bucaksız görüntüsü ile Van Gölü, Ülkemizin en yüksek dağlarından Süphan Dağımız, Dünyanın en büyük İslam Mezarlığı UNESCO Dünya Kültür Mirası Adayı Ahlat Selçuklu Mezarlığımız, Anıtsal Yapılarımız İlimizdeki önemli cazibe unsurlarıdır.

 

Bu değerlerimizle birlikte;

  • Tarih boyunca İlim ve sanata yön vermiş birçok ilmi şahsiyetin Bitlis’imizin bağrından yetiştiği,
  • Ülkemizin en çok kar yağışı olan İl özelliği ile “Karın Başkenti”nin Bitlis olduğu,
  • Özgün halk edebiyatımız, yöresel lezzetlerimiz, samimiyet ve misafirperverlik temelli anlayışımız gibi dinamik bir kültürümüzün olduğu,
  • Doğuyu güneye bağlayan önemli bir geçiş güzergâhında bulunduğundan tarih boyunca stratejik öneme haiz olduğu,
  • Yine doğunun sert karasal iklimi ile güneyin ılıman iklimlerinin kesiştiği konumuyla bu bölgelerde yaşayanlar için alternatif iklimlerin güzelliklerinden istifade olanakları sunduğu, ayrıcalıklarına sahiptir Bitlis’imiz.

 

İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu’muzda tüm paydaşlarımızla birlikte yürüttüğümüz İlimizin turizm değerlendirme, tanıtım, planlama ve pazarlama stratejileri ile İlin tarihi kent kimliğine değer katacak yürütülmekte olan altyapı, restorasyon, çevre düzenlemesi gibi sağlıklaştırma projeleri; yakın gelecekte Bitlis’in turizm hareketlerinden hak ettiği payı alarak, bu sektörden daha fazla istifade olanakları sağlayacaktır. İlimizdeki tüm kesimlerin turizm sektörüne ilgisi ile yürütülen çalışmalar sonucu, oluşturacağı katma değerle turizm bilincinin gelişerek yöre halkı için önemli bir sektör haline gelmesini hedeflemekteyiz.

 

            Bu duygu ve düşüncelerle; Ülkemizde ve İlimizde turizmin gelişimine katkı sağlayan tüm kesimlere teşekkür ediyor, başarılı bir turizm sezonu geçirilmesi dileğiyle, Turizm Haftası’nı kutluyorum.

 

Oktay ÇAĞATAY

    Bitlis Valisi