Bitlis İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

AHLAT MÜZESİ VE KARŞILAMA MERKEZİ ZİYARETE AÇILDI

Ahlat Müze ve Karşılama Merkezi 13 Haziran 2018 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan KURTULMUŞ, Sayın Valimiz İsmail USTAOĞLU, Bakanlık Bürokratlarımız ve halkımızın katılı ile açılışı yapılmıştır.Sayın Bakanımız Müzeyi ziyaret ettikten sonra dünyanın en büyük Türk-İslam mezarlığı olan Selçuklu Meydan Mezarlığı ve ören yerini ziyaret ederek, kazı ekibinin çalışmalarını yerinde incelemiştir. Sayın Bakanımızın Müze ve Karşılama Merkezi açılışındaki konuşmas;


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Ahlat’ı bambaşka bir yer haline getireceğiz ve adeta doğunun incisi yapacağız.”
 
Bakan Numan Kurtulmuş: “Buradaki tarihi yapıların onarılması için de Bakanlığımız üzerine düşeni yapacaktır. Buradaki tarihi mezarlıklarda daha yapacak çok işimiz var.”

Bitlis’in Ahlat ilçesini bambaşka bir yer haline getireceklerini ve adeta doğunun incisi yapacaklarını söyleyen Bakan Numan Kurtulmuş, “Buradaki tarihi yapıların onarılması için de Bakanlığımız üzerine düşeni yapacaktır. Buradaki tarihi mezarlıklarda daha yapacak çok işimiz var.” dedi.

Türklerin Anadolu’ya girişinin kapısı ve ilk başkenti olan Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Selçuklu Mezarlığı'nda Kültür ve Turizm Bakanlığının çalışmaları sonucu yapımı tamamlanan ‘Ahlat Müze ve Karşılama Merkezi’Bakan Numan Kurtulmuş ile Bitlis Valisi Hüseyin Ustaoğlu'nun katıldığı törenle ziyarete açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Bakanı Numan Kurtulmuş, törende yaptığı konuşmada İstanbul’dan sonra en fazla yatırım yapılan ilin Bitlis olduğunu vurgulayarak, herhangi bir gelişmiş ülkede ne varsa Ahlat’ta da, Van’da da, Bitlis’te de, Hakkari’de ve Şırnak’ta da olacağını söyledi.

Bitlis’in Ahlat ilçesinin tarihine konuşmasında yer veren Bakan Numan Kurtulmuş, büyük bir medeniyetin birikimlerini arkasına alan bu ilçenin bereketli topraklarının, milletin yeni ve büyük medeniyet çıkışlarına başlangıçlık yaptığını söyledi.

Bu kadar büyük doğal güzellikleri, olağanüstü zenginlikleri, tarihi geçmişi ve birikimlerine rağmen, bölgede oynanan oyunların bir parçası olarak, insanların birbirinden ayrılmaya çalıştığını belirten Bakan Numan Kurtulmuş, “Kılıçarslan’ın çocuklarıyla Selahaddin Eyyubi’nin, Selahaddin’i Kurdi’nin çocukları birbirlerine düşman yapılmaya çalışıldı. Tarihi geçmişi, âdeti, geleneği, göreneği, kıblesi ve geleceği bir olan insanların arasına kin, kan ve gözyaşı sokulmaya çalışıldı. Bu oyun büyük bir oyunun parçasıdır. Bu oyun Kerkük’te, Musul’da, Halep’te, Şam’da Rakka’da, Kobani’de oynanan oyunun bir parçasıdır. Ancak bu oyunu bu millet alet olmayacaktır.” dedi.

Günümüzde Diyarbakır’ın adeta bir diyar-ı huzur haline geldiğini dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, Mardin’in sokaklarının, artık turistlerin ziyaret ettiği, o tarihi havasına geri döndüğünü kaydetti. Bu huzuru devam ettireceklerini sözlerine ekleyen Bakan Numan Kurtulmuş, bu bölgenin artık kanla, kinle, nefretle anılmayacağını, sevgiyle, barışla, kardeşlikle, kültürle, refahla, gelişmeyle ve turizmle anılacağını söyledi. 

İnsanlar arasında hiçbir fark gözetmeksizin herkesi kendi ana dili, kültürü, etnik yapısı ve meşrebi içerisinde ‘Hazreti İnsan’ olarak gördüklerini kaydeden Bakan Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti:   

“Herkesi eşit ve özgür yurttaşlar olarak telakki ederek, Türkiye’de milletle terör örgütünün arasını ayırıyor, teröre başka muamele, bu milletin çocukları olan, bu ülkenin evlatlarına da kardeşçe, dostça, aynı ailenin fertleri olarak muamele etmeyi bir vatan borcu olarak biliyoruz.” 

Bitlis’in Kültürel Varlıkları Yatırım Programında

Çağdaş müzecilik anlayışı ile Ahlat’ın geçmişini günümüze ve geleceğe yansıtan müze 5,5 dönüm alan üzerinde 2 bin 600 metrekarelik bir alanı kapsıyor.

İnteraktif uygulamalarıyla ziyaretçilere hizmet edecek olan müzede arkeolojik salonlar ile kent belleği salonları yer alıyor.

Bitlis’in kültürel varlıkları olan Bezirhane, Çifte Hamam, İskenderpaşa Hamamı, Ulucami, Harabe Şehir, Sahil Kalesi Bakanlığın yatırım programında bulunuyor. Bakanlık ayrıca şehir merkezinde valiliğin başlatmış olduğu uygulamaları da destekliyor. 
  
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, açılışın ardından Ahlat Selçuklu Mezarlığı ile Emirbayındır Kümbeti'nde incelemelerde bulunarak, ilçedeki Park AVM’nin açılışını yaptı. 


DSC_5665 (1).pdf
DSC_0059.pdf
DSC_0115 (1).pdf
DSC_5665.pdf
DSC_0115.pdf